Institut za zavarivanje d.o.o. Tuzla od svog osnivanja 2005. godine, pa sve do danas je uspješno obučio preko 3000 kandidata za sve postupke zavarivanja. Obuka, doobuka i atestiranje kandidata se izvodi u savremeno opremljenoj radionici „Instituta za zavarivanje“ d.o.o. Tuzla (cca 700 m2 ), sa 22 radna mjesta i posebnoj prostoriji za brušenje.
Obuka zavarivača se vrši po standardu EN ISO 9606 i to prema smijernicama njemačkog DVS-a u saradnji sa njemačkim institutom za zavarivanje SLM iz Magdeburga, prema smijernicama DVS IIW/EWF 1111. Atestacija zavarivača se vrši prema standardu EN ISO 9606.
Obuka zavarivača se sastoji iz teoretskog i praktičnog dijela. U teoretskom dijelu se kandidat upoznaje sa osnovama zavarivanja za taj postupak, a i uopšteno. Nakon teoretskog dijela, kandidat prelazi na praktični dio kursa tj. zavarivanje. Tada samostalno, a i uz pomoć instruktora zavaruje (profesionalno obučeni instruktori sa višegodišnjim iskustvom sa radom sa kandidatima, a i u praksi).
Kandidatu se pruža mogućnost da sam sebi određuje sedmični raspored i dnevni fond sati obuke. Nakon određenog fonda časova (zavisno od kandidata), pristupa se završnom ispitu - atestaciji kandidata.
Obuka i usavršavanje kandidata za sve manuelne postupke zavarivanja i to:
311 (G) – Gasni pastupak zavarivanja
111 (REL) – Ručni elektrolučni postupak zavarivanja
135 (MAG) – Zavarivanje u zaštiti aktivnog plina
136 (MAG) – Zavarivanje punjenom žicom pod zaštitom aktivnog plina
131 (MIG) – Zavarivanje u zaštiti inertnog plina
141 (WIG) – Zavarivanje netopivom wolframovom elektrodom u zaštiti inertnog plina
912 – Tvrdo lemljenje plamenom (Acetilenskim plamenom)
942 – Meko lemljenje plamenom (Butan ili acetilenskim plamenom)
Kandidatima kroz naš sistem obuke osiguravamo: Stručno osposobljavanje, usavršavanje i unapređenje znanja iz oblasti zavarivanja. Uspješnim okončanjem obuke pristupa se završnom ispitu, atestiranju zavarivača. Kandidatu se pruža mogućnost izbora certifikata:
Domaći certifikat (BIH)
DVS certifikat
TÜV certifikat